"Dnes děláme první krok ve výrobě zbraní s dlouhým doletem mezi Německem a Ukrajinou, a to i na průmyslové úrovni," prohlásil ve středu Friedrich Merz. Detaily dohody nejsou podle deníku Bild známé. "Chceme umožnit společnou výrobu," dodal kancléř. S tím, že Německo chce ukrajinskou armádu vybavit vším, co jí umožní bránit se. Kancléř také znovu zdůraznil, že "nebudou existovat žádná omezení dosahu".
Jinými slovy, Ukrajina bude těmito zbraněmi moct zasahovat cíle kdekoliv na ruském území. Nebudou tak platit žádná omezení, která v minulosti platila pro použití západních zbraní mimo území Ukrajiny.
Oba státníci se v Berlíně nevyhnuli dotazu na německé rakety Taurus, které jsou mimořádně efektivní, přesné a s dlouhým dostřelem. Německo je však - i přes Merzovy předvolební sliby - Ukrajině dosud dodat odmítá.
Co se týče zbraní s doletem 500 kilometrů, které vyrábí Německo nebo jiné země, "samozřejmě je potřebujeme, samozřejmě budeme o této otázce diskutovat", zdůraznil Zelenskyj.
Rusko zprávu o německo-ukrajinské spolupráci při výrobě střel dlouhého doletu obratem odsoudilo. Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov ji označil za nezodpovědnou provokaci, která má prodloužit válku a zmařit rozhovory o příměří mezi Moskvou a Kyjevem.
Ukrajinci se taurusů nejspíš jen tak nedočkají
Oba státníci se v Berlíně nevyhnuli dotazu na německé rakety Taurus, které jsou mimořádně efektivní, přesné a s dlouhým dostřelem. Německo je však - i přes Merzovy předvolební sliby - Ukrajině dosud dodat odmítá. Co se týče zbraní s doletem 500 kilometrů, které vyrábí Německo nebo jiné země, "samozřejmě je potřebujeme, samozřejmě budeme o této otázce diskutovat", uvedl ve středu Zelenskyj.
Nicméně podle bezpečnostního analytika Jana Ludvíka z Univerzity Karlovy není vůbec jisté, zda se Kyjev díky ve středu podepsané dohodě dostane k taurusům nebo alespoň know-how na jejich výrobu. Případné dopady smlouvy hodnotí Ludvík v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Co si od té dohody obě strany slibují?
Neviděl jsem detaily, ale pravdou je, že ani Ukrajina, ani Německo nejsou raketové velmoci. Nemají úplně nejpokročilejší raketový program, ale nějaké zkušenosti mají. Ukrajinci na tom pracují velmi usilovně už od počátku konfliktu s Ruskem. A Německo má určité know-how, spojené s raketami Taurus, což jsou velmi efektivní zbraně. Ale jestli předá Německo Kyjevu know-how z taurusů, to nevíme…
Proč by to mohl být problém?
Obecně jde o to, že spousta know-how nemusí být jejich, ale třeba americká. A předat ho můžou pouze se souhlasem Washingtonu.
Čeho se Němci, případně Američané bojí?
Svou roli hraje obava, že se ty zbraně dostanou do rukou Rusů a s nimi i citlivé materiály a know-how. Ta obava hraje v rozhodnutí předávat moderní zbraňové systémy velkou roli už od začátku války, i když se o tom moc nemluví. Ty systémy mají často nějakou unikátní schopnost - a protivník ji může získat. Kromě toho se při každém použití nepřátelské zbraně učí, jak se proti novince bránit.
Jak vyspělý je ukrajinský raketový průmysl? V době SSSR se toho na Ukrajině vyrábělo docela hodně…
Můj lehký tip je, že naprostá většina toho, co existovalo, se v 90. letech v zásadě rozpadlo a know-how zmizelo. Ale Ukrajinci mají obrovskou motivaci, začali na tom znovu pracovat už v roce 2014 (po ruské anexi Krymu; pozn. ed.). Předvedli řadu kompetentních systémů jako Neptun, kterým překvapili černomořskou flotilu. Takže nepochybně dokážou vyvinout vlastní systémy, ovšem pokud získají západní financování a know-how, pomůže jim to…
Jsou rakety nejlepší zárukou ukrajinské nezávislosti? Tisíc raket namířených na Moskvu…
Obecně, schopnost zasáhnout cíle na území protivníka funguje podobně jako třeba jaderné odstrašení. Takže ano, dostatečné množství raket namířených na hlavní město protivníka má svou váhu.
Jak se proti nim mohou Rusové bránit? Mají své systémy Patriot?
Ano, jejich systémy S 400 a S 500 mají deklarovanou schopnost působit v protiraketovém módu. A pak mají ještě nějaké obstarožní systémy z dob studené války. Jenže ruské systémy nefungují zdaleka tak dobře jako ty americké. Pokud Západ dodal Ukrajině nějaké nové systémy, Rusům se moc nedařilo je zasahovat - i když je fakt, že se pak časem zlepšovali…
Téměř vždy platí, že západní systémy jsou kvalitnější, efektivnější a přesnější, ale dražší a složitější a hůř se udržují. Je to, jako kdybyste srovnávali BMW a třeba starou škodovku. Škodovka je pomalejší, méně pohodlná a více poruchová. Ale je levnější a spoustu věcí si na ní opravíte sami. Ale v konfliktu si musíte někdy rozmyslet, jestli potřebujete víc škodovek, nebo několik BMW…