Palestinské frakce nebudou využívat území Libanonu k ozbrojeným operacím. Ve společném prohlášení to ve středu oznámili libanonský prezident Joseph Aún a jeho palestinský protějšek Mahmúd Abbás, píše agentura AP s tím, že operacemi se rozumí útoky proti Izraeli. V Libanonu je 12 palestinských uprchlických táborů, které nejsou pod kontrolou libanonské vlády a v nichž působí různé ozbrojené palestinské skupiny.
Palestinské tábory nebudou bezpečným útočištěm pro extremistické skupiny a éra existence zbraní, které nejsou pod kontrolou libanonského státu, skončila, uvádí se v prohlášení, které libanonská vláda zveřejnila v první den Abbásovy třídenní návštěvy Bejrútu. Prohlášení nicméně nespecifikuje, jakým způsobem budou zbraně nacházející se v táborech předány libanonským úřadům.
V palestinských táborech v Libanonu žije okolo 400 tisíc Palestinců, z nichž většina pochází z rodin, které uprchly ze svých domovů nebo je odtud vyhnali židovští ozbrojenci v roce 1948, kdy vznikl stát Izrael. V táborech působí několik palestinských frakcí včetně Fatahu, který ovládá Abbás, a různých islamistických, nacionalistických a levicových skupin. V některých táborech spory mezi různými skupinami přerostly v otevřený konflikt.
V období mezi 22. až 28. březnem bylo z jižního Libanonu na Izrael vypáleno několik raket. K útokům se nepřihlásila žádná ozbrojená skupina ani libanonské hnutí Hizballáh, které v průběhu války s Izraelem z tohoto území pravidelně raketami a drony útočilo. Izrael na březnové útoky odpověděl sérií vzdušných úderů v různých částech Libanonu. Libanonské úřady v souvislosti s incidentem v polovině dubna zadržely několik osob spjatých s teroristickým hnutím Hamás.
Na začátku května libanonská Nejvyšší obranná rada varovala Hamás a další palestinské frakce před využíváním území Libanonu k jakýmkoli akcím, které ohrožují národní bezpečnost země.