Papež Lev XIV. jmenoval prvního biskupa v Číně od svého nástupu do funkce na začátku května. Církevní hodnostář dostal ve středu souhlas čínských úřadů, oznámil podle tiskových agentur Vatikán. Jmenování se uskutečnilo na základě dohody mezi Vatikánem a Čínou, která má v katolické církvi mnoho odpůrců. Nový papež dal však svou nominací najevo, že chce i nadále dohodu uzavřenou za vlády svého předchůdce Františka využívat.
Čína a Vatikán nemají oficiální diplomatické vztahy. V roce 2018 však byla uzavřena dohoda, která reguluje jmenování biskupů v Číně, kde funguje oficiální katolická církev poslušná komunistické straně, a pak také podzemní církev poslušná papežovi. Dohoda, jejíž znění nebylo nikdy zveřejněno, počítá s tím, že papež a čínské úřady navzájem zvažují a pak vyjadřují souhlas či nesouhlas s nominaci druhé strany.
Vatikán sdělil, že papež minulý týden jmenoval pomocným biskupem diecéze ve městě Fu-čou Josepha Lin Jün-tchuna. Dnes s nominací vyjádřily souhlas čínské úřady. Podle vatikánského mluvčího Mattea Bruniho jde o další výsledek dialogu mezi Svatým stolcem a čínskými úřady.
Dohoda uzavřená za vlády papeže Františka má ale v církvi mnoho odpůrců. Podle nich Vatikán příliš ustoupil Pekingu a dohoda nevedla ke zlepšení postavení podzemní církve, která čelí perzekucím. Peking vyvolal kritiku také svým oznámením o jmenování dvou biskupů na konci dubna, v období mezi smrtí Františka a zvolením nového papeže. V Číně žije na 12 milionů katolíků.
Nový papež Lev XIV. za první měsíc v čele katolické církve už přijal řadu rezignací biskupů a několik nových jmenoval do funkce. Zřejmě mu to usnadňuje fakt, že před zvolením do petrského úřadu měl na starosti vatikánské ministerstvo, které se nominacemi biskupů zabývá.